BILETA AVIONI: +355 4 22 28 141    TURIZEM: +355 4 22 33 419

Vjeshte ne Rome

(0 Vlerëime)
Çmimi
Duke filluar nga€249
Çmimi
Duke filluar nga€249
Emer/Mbiemer*
Adresa e emailit*
Kërkesa juaj & numri i telefonit*
Ruaje ne listen e dëshiruar

Adding item to wishlist requires an account

510


Pse të na zgjidhni ne?

 • Te rezervosh me ne eshte e sigurt
 • Cdo tur i yne eshte i certifikuar
 • Cmimet me te lira
 • Turet tona jane te konfirmuara
 • Larmishermi ofertash

Keni pyetje?

Kontaktoni me operatoret tane per pyetjet qe keni, ose per te marre informacion rreth ofertave tona.

(+355) 67 2082915

info@uniontravel.al

3 nete /4 dite
Tirane
Rome
Tour Details

Roma është renditur nga GaWC në vitin 2010 si një beta + E qytet botëror, si dhe 28 të qytetit më të rëndësishme globale. Në vitin 2007, Roma ishte e 11-më-qyteti i vizituar në botë, 3 më të vizituara në Bashkimin Evropian, dhe tërheqje më të njohura turistike në Itali. Qyteti është një nga të Evropës dhe më të suksesshme në botë qytetit “markave”, si në aspektin e reputacionit dhe pasuritë. Qendra e saj historike është e shënuar nga UNESCO si një Site Trashëgimisë Botërore. Monumentet dhe muzetë tilla si Muzetë e Vatikanit dhe Colosseum janë ndër destinacionet e 50 më të vizituara në botë turistik (të Muzetë e Vatikanit marrjen 4.2 milion turistë dhe Colosseum marrin 4 milionë turistë çdo vit)

Price Includes

 • Bileta e Avionit
 • Akomodimi ne hotel me 3*
 • Mengjesi per cdo dite qendrimi

Price Excludes

 • Guida Lokale
 • Shpenzimet personale
 • Hyrjet ne Muze
Itinerary

Day 1Nisja nga Tirana

Nisja nga Airporti Nene Tereza, mberritja ne Rome,
Akomodimi ne Hotel, dhe pasditja eshte lire,

Day 2Shetitje ne Rome

Roma eshte nje Qytet qe nuk duhet lene pa ekspoluar,
Ne do ju sygjerojme disa nga vendet qe ju duhet te vizitoni ne Rome.
1. Colosseo. Nëse është e vërtetë që kur të bjerë Colosseo, do të bjerë edhe Roma e bashkë me të e gjithë bota,Colosseo është ende një nga monumentet më të rëndësishme dhe përfaqësuese të Romës, që imponon praninë e tij madhështore në qendër të Romës.
2. Pantheon-i, me kupolën dhe kolonat e tij. Pantheon-i është një nga monumentet më të njohura romake.
3. Fontana di Trevi. Nëse ndodheni në Romë dhe mendoni të ktheheni sërish, atëherë mos u mendoni dy herë për të hedhur një monedhe në të famshmin shatërvan të Trevi-t, për të realizuar dëshirat tuaja.
4. Piazza Navona është një nga sheshet më të dashura për romanët dhe turistët, vendi ideal për të pushuar, duke qëndruar të ulur në tavolinat e bareve midis skulpturave dhe arkitekturave baroke.
5. Musei Vaticani të lindur nga tregtitë e papëve që prej shekujsh mblodhën vepra të jashtëzakonshme.

Day 35 Vendet qe ju duhet te shkoni ne Rome

1-Trastevere është një nga lagjet më karakteristike të qytetit, që ruan më mirë se të gjithë karakterin roman të kryeqytetit, me rrugicat me kalldrëm, ku ngrihen shtëpitë mesjetare me ballkonet e vogla, nga të cilat zvarriten bimët kacavjerrëse.
2- San Pietro me kupolën e Michelangelo-s dhe fasadën e saj monumentale. Kisha e San Pietro-s dominon sheshin skenografik me kolona të San Pietro-s, kryevepër arkitektonike e Bernini-t.
3-Rrugët për shopping, jo vetëm art dhe kulturë, por edhe shumë modë. Për ata që duan modën, Roma nuk të zhgënjen aspak.
4-Çfarë hahet në Romë? Makaronat, salca e domateve, salloja dhe djathi i deles e bëjnë pjatën “ bucatini all’amatriciana” një nga pjatat hiperkalorike numër 1, por ja vlen një herë në jetë.
5-Çfarë bëhet në mbrëmje në Romë? Pasi të keni shëtitur ndër kisha e muzeume, mos mendoni as për një moment që dita e juaj mbaron me kaq.Natën Roma është e pandalshme po aq sa ditën dhe duke mbledhur forcat e fundit që ju kanë mbetur, mund të zhyteni në jetën e natës romane, plot me restorante, lokale e diskoteka, që nuk të lenë aspak të mërzitesh.

Kthimi ne Tirane

Kthimi ne Tirane, nisja nga Ariporti i Romes,
Mberritja ne Tirane